Ugye mindenki hallotta már az állítást, mondhatnám, köztudott, hogy az ember csak az agyának 10% használja ki. Egy baj van vele: nem igaz. Így van a magyar egészségügy szar állítással is: KÖZTUDOTT, hisz mindenki (=sajtó) ezt mondja. (Anyukám mondásával: ez biztos jó áru, mert reklámozzák :-))))))))))))))))), bocs, anya)
Én meg azt mondom, hogy ez nem igaz. Szerencsére sokszor nem voltam bent a rendszerben, de ha elkerüljük a János kórházat ( :-) ), akkor általában meggyógyítanak, a nyugati költségek töredékéért. (Lehet, hogy a Jánosban még az SZDSZ uralkodik, beszívta magába a kozmopolita étert vagy mit:-), és nem megy ki a falakból ).
Lesz pár olyan megállapításom, amitől mindenkinek égnek áll a haja, mert MINDIG AZ ELLENKEZŐJÉT HALLOTTA. Csak el kell dönteni, hogy gondolkodó lények vagyunk vagy a sajtó birkái. (Szerintem utóbbiak :-) ).
Nehéz, hosszú téma, vegyük sorra:
1. Keveset költünk egészségügyre
Itt egy jó kis táblázat:
Aszonyga:
Magyarország: 5,0 % ( a GDP százalékában, 2014)
Lengyelország: 4,6 %
Szlovákia: 1,9
Észtország: 5,1%
Görögország: 4,7
Lettország 3,8
Svájc: 2,3 !!!
Igen, nem annyit költünk, mint Dánia, aki 8,7 vagy Franciaország, aki 8,2-t. De nem fordítunk régióbeli társainkhoz képest extra keveset. (Talán egy kivétel van, a csehek). Természetesen ez nem az anyagi lehetőségeket jelenti, hiszen a GDP sokkal nagyobb a nyugati országokban. De ez nem számít, hiszen csak abból költhetünk, amit megtermeltünk. A lényeg, hogy nem mutatható ki valami szándékos "lerohasztás", nem igaz az, hogy keveset költünk ( a lehetőségeinkhez képest) egészségügyre. (Azért pillantsunk oldalra kicsit, az Oktatás (Education) oszlopra: az EU átlag FELETT költünk oktatásra!, de akkor azt majd egy másik posztban.) (Vigyázat, Eurostat adatok, nem megkérdőjelezni!)
Az, hogy nekünk miért alacsonyabb a GDP-nk, most ne térjünk ki, csak egy rövid megjegyzés erejéig: ezt Teheránban meg Jaltában döntötték el Koba bácsi, az amcsi meg a szivaros-whiskey-s görények. (Ok, akkor erről is kell majd egy hosszabb poszt).
2. Lepusztult, szar az infrastruktúra
Volt. Ahol mostanában jártam, mindenhol felújítást felújítás hátán láttam. Persze nem lehet egyik napról a másikra csodát tenni, de óriási tempóban zajlanak a fejlesztések. OK, EU-s pénzekből főképp, de azért még így is csak a töredékét kapjuk annak, amit Jaltán elvettek tőlünk (többek között nemzedékek életét). És gondoljunk bele, hogy hány éve hagyták pusztulni folyamatosan? Kb. a 70-es évek óta. Természetesen nem lehet behozni egyszerre, de én látom a fejlődést.
3. Ócska, színvonaltalan az ellátás
Ez biztosan nem igaz. Hallottuk a beszámolót a sok külfölditől, akik pl. Angliában dolgoznak. Ha baj van, haza jönnek, mert ott egy hét alatt sem jutnak orvoshoz. A szülésnél csak az utolsó percekben látja az orvos. A szent USA-ról már ne is beszéljünk! Az utcán döglesz meg, ha nincs biztosításod, az apró betűs részt meg mindig megtalálják az ügyvédek a szerződésedben. Ehhez képest itthon egy egyszerű volt gyári melóst INGYEN szívműtéttel meggyógyítanak!!! (Ne feledjük, hogy az USA-ban 13%-át költik egészségügyre a GDP-nek!!!) És akkor hőbörögnek, hogy mekkora a várólista! Menj Ámerikába, meglátod!
Ha a magyar egészségügyről egy szót kellene mondanom, akkor ez jutna eszembe: HATÉKONY, de kib*szottul. Ilyen kevés pénzből, ilyen magas színvonalon, nem tudom, hogy valahol gyógyítanak-e a világon. És ez valószínűleg a szakszemélyzet, a nagyon magas szintű orvosoktatás eredménye. Konkrét tapasztalatom is van, szomszédos volt szoc. ország egészségügyi Nirvánájáról. Becsüljük meg a miénket!
4. A hálapénz mindennek az oka
Ezzel sem értek egyet. A hálapénz elleni áskálódás főleg a fiskális "gondolkodóktól" származik, akiket rohadtul idegesít, hogy ezt nem tudják megadóztatni. Bár kétségtelenül sok torzítást visz a rendszerbe (mondjuk annyit nem, mint USA-ban az orvosoknak a vizsgálatokból és gyógyszerfelírásokból származó jutaléka, ami legális korrupció, csak ott az IMF nem szólal fel ellene ), de van egy óriási előnye: plusz forrásokat von be az egészségügy rendszerébe viszonylag igazságos módon. Az orvosok többsége ugyanis becsületes (néhány hiénától eltekintve), és HÁLAPÉNZ NÉLKÜL IS MEGGYÓGYÍT, de elteszi, ha kap. Tulajdonképpen igazságos "önkéntes" adózási rendszer. Persze jó lenne megszüntetni, de amíg nem tudjuk pótolni állami, tiszta forrásokból, kevesebb kárt okoz, mint amennyi a haszna. (USA-ban egy csomó felesleges vizsgálatot végeznek el, mert az orvos megkapja a jutalékát. Na az az igazán vérlázító. Pazarlás a köbön, miközben a proli az utcán hal meg). Jó, tudom, a röntgenorvos nem kap, a szülészek meg gennyesre keresik magukat, de én nem látom annyira reménytelennek a helyzetet.
5. Az orvosok, az ápolók leterheltek
Ez igaz. Egy orvos ismerősöm mondta, hogy nálunk az orvos "olcsó", ezért minden szart vele végeztetnek. Aki kiment Angliába, beszámolt róla, hogy töredékét kellett dolgoznia ott.
6. Sokkal többet ér az egészség, sokkal többet kellene rá költeni
Akkor most dől mindenki a kardjába: nem olyan fontos az egészségügy, mint amilyennek látszik!!!!!!!! Ergo nem kellene rá sokat költeni. Vegyünk levegőt, nyugodjunk le!
A legfőbb felismerés, hogy az egészségügyi költségek növelését MIDIG AZ ÖREGEK erőltetik. És a társadalomnak pedig (az európainak) egyre nagyobb hányadát ők adják. Arra viszont lehet költeni dögivel! Életben tartanak ezek téged, ha már szarni sem tudsz magadtól, csak sok pénzt fizess érte vagy valaki érted. Nem, nem vagyok már olyan fiatal. Csak gondolkodom. Egy évtizede lehetett, hogy Albániában tüntettek a nyugdíjasok, hogy ne legyen már további nyugdíjemelés, mert azt a gyerekeiktől veszik el! Ugye nálunk ez lehetetlen lenne! Mindent nekem, mindegy az ország, a fiatalok, a többek érdeke, jövője. Csak ők még tudják, mi az a természet. Hogy működik a világ? Minden élőlény örökké él? Nem, meghalnak és jönnek helyettük a fiatalok. És miért lehet ez így? Miért működik így a világ? A válasz valószínűleg az, hogy kisebb az új egyed előállításának a költsége, mint a régi szart toldozni-foltozni. De hát van emberség is a világon! Nem, hatalom van. és az erős lenyomja a gyengébbet, esetünkben a sok öreg a fiatalokat. És ha sokáig lenyomja, akkor ördögi körbe kerül a társadalom, még többet von el a fiataloktól, és akkor jönnek azok, akik a megújulásra költötték a pénzüket (ami esetleg kevesebb volt a gazdagokéinál.) Igen, a muzulmánok, a hinduk, a természetes népek. Közgazdaságilag olyan egészségügyet éri meg működtetni, amelyik a munkaképes korúakat meggyógyítja, az öregeket meg egy határig.Most is van egy határ, ezt ki lehet tolni nagyon messzire. A kérdés, hogy belerokkanunk-e. Inkább én dögöljek meg, mint a gyerekeim - mondom én. De sajnos sokan fordítva gondolják, már ha van egyáltalán utóduk.
Szóval: nem, nem kéne többet költeni az egészségügyre, nagyon jó döntés volt, hogy az oktatásra csoportosítottuk azt a keveset, amink van.
Végszó
Csak annyit kérek mindenkitől, hogy a kilóra megvett sajtó által szajkózott panelek helyett gondolkodjon el egy kicsit, és próbáljon meg a saját tapasztalataiból kiindulni. Ők tudják, miért csinálják, akkor is tudták, mikor rábeszéltek minket a 90-es évek elején, hogy ne kérjünk adósságelengedést, mikor csak arról lehetett olvasni, hogy egyszerűen képtelenség a régi tulajdonosoknak visszaadni az elvett ingatlanokat, úgyhogy fogadjuk el a tőzsdére vihető kárpótlási jegyeket, hogy a szent piaci privatizációt válasszuk a cseh megoldás helyett stb. Mert ők onnan kapják a fizetésüket, Gyuri bácsitól. Aki egyébként a javunkat akarja.
Frissítés(ek):
Egy cím a portfolio-ról:
"Nem cáfolta senki, hogy az orvosbárók adózatlan pénzből gazdagodnak"
Ezt mondjuk a Szabad Nép egyik 1950-es számból is idézhettük volna: "A kulákok zsírja hízik a szegény munkások erőfeszítéséből". Ha valakit meg akarnak támadni, rögtön lehoznak egy-két lejárató cikket, és meg is van alapozva a kampány. Méghogy nem a liberális sajtó fújja passzátszelet.
Egy jó cikk az amerikai egészségügyről: