Idéznék a Portfolióról:
"Az Eurostat frissített kimutatása alapján Magyarország visszaelőzte Szlovákiát a legismertebb fejlettségi mutató, az egy főre jutó (vásárlóerő-paritáson számolt) GDP alapján. "
Orbán Viktor mondta még 2009 környékén: nem tudják annyira elrontani, hogy mi ne építsük fel újra. Igaz, hogy 14 év kellett hozzá. És ugye nem itt tartanánk, ha nem rontjuk el 2002-ben. De elrontottuk. És jön a 2. forduló: 2020. Eléggé hasonló lesz a politikai környezet, hiszen biztosan össze fognak fogni a normalitás ellen. Annyi jó van a dologban, hogy közben a Fidesz átírhatta a választási törvényt, és most az nem őket segíti aránytalanul, mint akkor. Majd meglátjuk.
De idézzünk még egy kicsit a cikkből, olyan jól esik:
"Mélyrepülése következtében már jócskán a görög gazdaság előtt járunk, illetve lépést tartunk a lengyelekkel, pedig sokáig úgy tűnt, hogy ők is elhúznak mellettünk. " Egyik kedves blogomon, a Bircahangon (https://bircahang.blog.hu/) olvastam egyszer, hogy mostanában már Bulgáriában is megjelentek a görög vendégmunkások! Ez régebben elképzelhetetlen lett volna. Változnak az idők. Lassan kiderül, hogy a térségünk mesterségesen volt a víz alá nyomva. És tudjuk is, hogy kik, mikor és hol kötöttek vásárt a fejünk felett a bőrünkre.
"Az igazán látványos eredmény Szlovákia visszaelőzése: az évtized közepéig úgy tűnt, erre sokáig nem lesz lehetőség, ám északi szomszédunk felzárkózása megtorpant "
Egy barátommal beszélgettem még 2010 környékén. Azt feszegettük, hogy mikor előzzük vissza Szlovákiát. Akkor azt mondtam, hogy normál körülmények között soha, mert hasonlóak nagyon a feltételeink. Egy esélyünk van csak: ha ők is "elkúrják". Erre viszont alapozhatunk: mindig mindenki nem lehet szerencsés, jó országvezetéssel. És náluk a teljesen listás választás elég jó visszatartó erő tud lenni. Ott ugyanis a kisebbeknek aránytalanul nagyobb az érdekérvényesítő képességük. Lásd SZDSZ. (Szóval, aki azzal jön, hogy az igazságosabb, mint a többségi elvű, az hülye.)
Célkeresztben: Portugália. Azért érezzük, hogy ezeknél az országoknál mi többre vagyunk hivatottak. Csak ugye mi kaptunk egy "kis" szovjet kezelést.
Ha már GDP-zünk, akkor még egy portfoliós cikk:
"Meglepő: lehet, hogy Magyarország gazdaságfejlődésének elmúlt 100 éve egy igazi sikertörténet"
Ez azért durva, mert az utolsó 100 évet vizsgálja, ami már elég hosszú időszak. Itt is elég jók a következtetések:
"Az elemzésből az derül ki, hogy Magyarország gazdasági lemaradásának jelentős részét ledolgozta a fejlett nyugati világhoz képest, 2016-ban a vizsgált országok egy főre jutó nemzeti jövedelmének 60 százalékát állítottuk elő – 1920-ban még 32 százalékon álltunk."
"Nincs olyan ország a vizsgáltak között, amelyik 1920 óta százalékban növelni tudta volna gazdasági előnyét hazánkkal szemben"
"Csak két olyan ország van, akikhez képest nem sikerült legalább 10 százalékkal csökkentenünk a jövedelemkülönbség arányát (Ausztria, Finnország)."
"Akik megelőztek minket: Dél-Korea, Litvánia, Málta és Tajvan" (100 év alatt).
"Összesen 33 olyan ország van, amelyiknél ma már többet ér egy főre jutó nemzeti jövedelmünk, pedig gazdagabbak voltak nálunk."
"A fenti ábra azt mutatja, hogyan változott az országok egy főre jutó reáljövedelme a vizsgált országok átlagához képest. Hatalmasat lépett előre Ausztria és Finnország – és utánuk Magyarország a harmadik a listán. "
Olvassuk el a cikket, húzzuk ki magunkat, és gondoljunk a saját országunkra reálisabban ezek után. Mert a médiából áradó napi szintű öngyalázás alaposan megtépázza az önbecsülésünket.