Nemrég olvastam egy összefoglalót egy évente megrendezett közgazdasági fórumról. (Talán Közgazdász-vándorgyűlés a neve, de nem emlékszem pontosan). És ott összegyűjtötték a nagy tudást, amit összetudományoskodtak, és leírták, hogy melyek Magyarország legfőbb bajai. És szerepelt ott minden, infláció, infrastruktúra, képzés stb. Csak egy téma nem volt közte: a demográfiai helyzet.
:-)
Most erre mit mondjak? Az összes lényegtelen dolgot összeszedték, ami rövid távon érdekes lehet, csak a leglényegesebbről nem beszéltek.Ennyit az értelmiségről.
Már sokszor írtam demográfiai kérdésekről, pl. itt vagy itt. Most viszont valamiféle összegzését adnám a kérdéskörnek.
Mielőtt belemennénk az érvelésbe, ismerkedjünk meg pár fontos adattal!
Itt van pl. a teljes termékenységi arányszám:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Teljes_term%C3%A9kenys%C3%A9gi_ar%C3%A1nysz%C3%A1m
Nem túl bonyolult, azt mondja meg, hogy egy termékeny korban lévő nőnek átlagosan hány gyereke van (pl. egy országban).
"A népesség középtávú fennmaradásához a rátának el kell érnie vagy megközelítenie a 2,1-es szintet," -- ez is érthető, mivel van ugye egy férfi is van a képletben és betegségek, magányosság miatt nincs mindenkinek gyereke. Tehát a 2,1 a fennmaradás, egy fontos sarokpont.
"1,3-es érték alatt a népesség gyors ütemű fogyása valószínűsíthető, belátható időn belül bekövetkezhet teljes eltűnése". -- egy másik fontos sarokpont.
Akkor most nézzük meg térképen, hogy mit látunk:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Fertility_rate_world_map_2.png
Ugye nem nehéz észrevenni, hogy a teljes fejlett világ kék színnel van feltüntetve. Japán, Korea, a nem fehér fejlett országok is no meg persze a fehér országok: az oroszok, németek, USA, mindenki. Egy kivételt látok, Franciaországot. Nagyon jó lenne tudni, hogy itt esetleg csak a bevándorlók adják-e ezt a többletet vagy az eredeti francia őslakosság is. Ha erre van valakinek adata, azt szívesen veszem, ha megosztja.
És akkor itt vannak a 2019-es adatok (sajnos a magyar wikilap eléggé elavult, ezért az angol oldalt linkelem be) számokkal is (kiragadtam a sok rangsor közül az egyiket, a Világbankét):
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_and_dependencies_by_total_fertility_rate
Induljunk ki innen: Magyarország 1,49.
Nézzük a V3-akat:
Lengyelország 1,42
Szlovákia 1,56
Csehország 1,71
A környező országok:
Románia 1,76
Szerbia 1,52
Ausztria 1,46
Ukrajna 1,228
Horvátország 1,47
Szlovénia: 1,61
Ezen országcsoportból csak Lengyelország, Ukrajna, Ausztria és Horvátország van mögöttünk minimálisan, a többi előttünk helyezkedik el.
Ez azért van, mert nálunk nagy a szegénység, a nyugati országokban sokkal jobb a helyzet. Sokszor hallom, hogy ebben a gazdasági helyzetben nem lehet gyereket vállalni. Akkor nézzük:
Dánia 1,7
Franciaország 1,87 (ez már a 2019-es világbanki adat, itt már Fr. sincs 2 felett.).
Németország 1,54
Spanyolország 1,24
Finnország 1,35
Szerintem nem kell tovább sorolni, hogy rájöjjünk, hogy mekkora hazugság a fenti állítás, miszerint az alacsony jövedelmek miatt születik kevesebb gyerek. Nem ez az oka.
A linkelt írásokban világosan kifejtettem, hogy a nők rövidtávú érdek szerinti munkába állítása a fő ok, azaz feláldozzuk a hosszútávú hasznot az azonnali haszonért cserébe. Persze ez rendszerszintű és egy évszázad alatt alakult ki. Ezt az okot akkor általánosítsuk, hogy egy velős állításban le tudjuk írni a probléma gyökerét:
egy működésképtelen társadalmat építettünk, aminek nincs jövője. :-(
Ízlelgessük egy kicsit! Mert fáj ugyan, de ez az igazság, nincs mit szépíteni rajta. Egy rendszer, ami nem tudja előállítani a működtetéséhez szükséges embereket, az működésképtelen szarhalmaz. A törzsi társadalmak jobbak voltak ennél. Dolgozunk keményen ezért, hogy végül ne maradjon belőlünk, a kultúránkból semmi. Igen, belőlünk végül is marad, mert majd muszlim vagy más, életképes rendszerben megmaradnak a leszármazottaink, de a kultúránk, a mérnöki, technikai társadalom elenyészik. Az evolúció azt mondja, hogy ha nem tudott fennmaradni, akkor nem kár érte. No future, ahogy a Sex Pistols énekelte.
Van egy Mikszáth-novella, már nem emlékszem a címére. Ott a gazdag földbirtokos elkártyázza a vagyon nagy részét. Ami megmaradt, azt a fia veri el. Az unoka is elpocsékol egy kis maradékot, és végül egy bérlakásba kényszerül a családjával. De az ősi földből megmarad még egy cserép virágra való föld, ott nyílik az ablakban. A pár éves dédunoka játék közben véletlenül leveri, az kiesik az utcára és összetörik. Még a dédunokának is maradt egy kis eldorbézolni való föld. :-)))))))) Ez történik a mai fejlett társadalmakkal is: amíg tart az ősi juss, az örökség, azaz az ember, addig még működik, de feléli a vagyont, hozzá nem tesz, mert képtelen rá. Az a működésének lényege.
És akkor a címhez itt kapcsolódunk: örülök a Fidesz-kormány családtámogatási rendszerének, hasznos és ki kell még terjeszteni. (Az ellenzéket meg nem is érdekli az egész kérdéskör, ők csak simán hatalmat szeretnének. De hogy minek, arra már nehezebben tudnának válaszolni. ) De csak szépségtapasz az egész. Nem oldja meg a gondokat, mert azokat ebben a rendszerben lehetetlen megoldani.
Nézzük csak a vasárnapi boltzár esetét! Nagyon rövid idő alatt feladta a kormány, mert érezte a társadalom ellenállását. Demokrácia van, na. Ennél durvább dolog az abortusz kérdése: nyilvánvalóan égbekiáltó erkölcstelenség, de A NÉP EZT AKARJA. Akkor majd választ magának olyat, aki hagyja a gyerekgyilkosságokat, ha esetleg egy kormány betiltaná.
Mi szeretjük azt a rendszert, amiben élünk, szeretjük, hogy a lányok burka nélkül kimehetnek az utcára, szeretjük a szabadságot, a jólétet. Ne vitassuk el, hogy magasabb rendű, mint a az, ahol lándzsával ugrálják körül a tüzet. Atomreaktor, gravitációs hullámok megmérése stb. Ezzel szemben áll, hogy viszont ez fenntarthatatlan rendszer. Akkor mi a megoldás? Van egyáltalán?
Azt látom, hogy egy háromosztatú besorolás létezik:
1. Fejletlen társadalmak jó reprodukciós rátával
2. Fejlett társadalmak elégtelen reprodukciós rátával
3. Fejlett társadalmak jó reprodukciós rátával
A létezik túlzás volt, mert ebből a harmadikra még nem láttam példát. Szóval elméletileg létezik. Az a helyzet, hogy az ember eljutott sokszor a 2-es szintre, de a 3.-at képtelen volt megugrani. Ha a Római Birodalmat vesszük, bár az tudományosan nem volt akkora szám, de több száz éves működés után az is a demográfiai folyamatokba fulladt bele. Ez előrevetíti, hogy vagy elpusztulunk (mint társadalom, mint ember nem, de kegyetlen lesz az átmenet) vagy megpróbálunk a 3-as szintre lépni. Nem biztos, hogy ez most lesz, lehet, hogy pár ezer év múlva, de anélkül mindig újra meg újra meg fog ismétlődni a történelem: összedőlnek a jóléti államok, és a primitív, ámde a nőket a természet törvényeinek megfelelően felhasználó társadalmak kerülnek a helyükre. És ezt már többször leírtam, hogy tök mindegy, hogy jó lesz-e, szeretném-e. Lesz és kész.
Őszintén szólva nem nagyon hiszem, hogy ez most velünk fog megtörténni, és sikerül majd átlépni a 3-as szintre. Ilyen "apró" intézkedések kellenének, hogy lényegesen megváltozzon a társadalom reprodukciós rátája:
-abortusz tiltása,
-fogamzásgátlás tiltása,
-nyugdíjrendszer megszüntetése,
Ha ezt továbbgondoljuk, akkor hamar kiderül, hogy nem ez fog megtörténni, hanem a rendszer radikális elsöprése szaporodóképes idegenek által. És pontosan ezt látjuk most. Azért mert ideig-óráig meg fel tudjuk őket tartóztatni, ne higgyük, hogy hosszabb távon is sikerülni fog. A természet törvényei ellen nem lehet tartósan harcolni.
Kellemes további napot kívánok! :-)
Frissítés 1: