Munkáshitel: a stratégiaváltás kezdete
2024. december 27. írta: fofilozofus

Munkáshitel: a stratégiaváltás kezdete

A közeljövőben bevezetik a munkáshitelt.  Ha valakinek nem lenne tiszta a munkáshitel értelme, annak most megvilágítom. Vélhetően egy új korszak jön a Fidesz kommunikációjában és részben a kormányzásában is.

Miért is kell ez állítólag? Mert a diákok felvehetik a kamatmentes diákhitelt és igazságtalan azokkal szemben, akik nem tanulnak tovább. Na persze... :-)

Az igazi ok az, hogy a Fidesz támogatottsága valamelyest csökkent. Na ne gondoljunk akkorára, mint az MDF vagy az MSZP esetében kormányzásuk vége felé, de jobb félni, mint megijedni, ugye. És az ellenfél kb. a fél világ, jó sok pénzzel, akinek nagy szálka a szemében a bármekkora konzervatív szigetecske. ("Hol a tagadás lábát megveti, Világodat meg fogja dönteni.") Persze az óriási infláció mindig meg szokta viselni a kormányon lévőket. Trump győzelmében is fontos tényező lehetett ez, mint ahogy a többi mostanában megrendezett választáson is elbillenthette a mérleget. Háború, Covid, infláció. Nagy szerencséje a Fidesznek egyébként, hogy pont 22-ben volt a választás. OK, általános okok is meghúzódnak a háttérben, de mára kezd elég erősen körvonalazódni egy másik ok.

Ha van valakinek laza 2 órája, akkor érdemes Tölgyessy elemzését meghallgatni a közelmúltból. (Szerintem 4-et is tudott volna beszélni. :-) ) De én itt egy érdekes momentumot ragadnék ki belőle. Azt mondta, hogy megfigyelhető az a tendencia, hogy ha egy kormány sokáig van hatalmon, akkor egyre jobban elfordul tőle az értelmiség, és egyre jobban kezdi támogatni a munkásság. (És miért ne hinnék neki, hiszen biztosan nagyobb tudása van a témáról).

Hoppá, szokták erre mondani bulvárújságok címlapjain. Ezt az összefüggést én sem ismertem eddig, azonban ha az önkormányzati választásokról írt puffogásommal összevetem, akkor nem is olyan ördögtől való az összefüggés. Az én városomban is, ahol a rohadt gazdag budapesti felsőközéposztály-beliek laknak, buktunk óriásit. Pedig ahogy egy barátom mondta, ezek aztán valódi nyertesei a Fidesz kormányzásának. Főként az egykulcsos adónak meg azért a gyerekadókedezménynek, a kedvezményes hiteleknek és befektetéseknek is. Vagy tekinthetjük az irgalmatlan összeget felemésztő Modern Városok Programot is, ahol főként megyeszékhelyekre öntötték a pénzt. Hát ott is sok helyen elbukta  a Fidesz a választást vagy csak eléggé meggyengült. Egy belsős infót hallottam, hogy Viktor Solymáron járt a választás előtt (szűk körben) és azzal poénkodott, hogy minek ment ő oda, hisz itt mindig a Fidesz nyert. Menjünk oda, ahol munka van -- mondta. Aztán persze ott is óriási volt a bukta. Vagy ahogy Tölgyessy mondta, hogy nézzük meg, hogy a 90-es években a budai oldal (I., II. ker.) eredményeit nem is kellett megnézni a választási műsorokban, mert ott fixen a jobboldal nyert mindig. Hát most nem. Vessük ezt össze a másik oldallal! Nézzük meg, hogy egy kistelepülési beruházásnál a lakosok mennyire hálásak, sőt büszkék, hogy náluk is épült valami. Menjetek csak el Makóra pl., egy megalázott volt vármegyeszékhelyre. De sok más példa is van.

Ha ezt a sok mindent egybevetjük, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy (legalábbis politikailag)

nem éri meg a a jómódú középosztály kegyeit keresni.

Drágák, és még azért a sokért sem hálásak. Ami nem baj, ennek az írásnak ez nem tárgya, csak a puszta politikai költség-haszon elemzésben ez jött ki. És vélhetően erre a kormány is rájött. És ez az oka a munkáshitelnek (közben pedig ne feledkezzünk meg, hogy már a neve is marketingzsenialitású :-) ) . Most nem találom Orbán egy nem régi interjúját, ahol mondta (a külföldi munkaerő beáramlása kapcsán), hogy a melós munkája is értékes, ne értékeljük le import munkaerővel. Most ezek az idők jönnek a választásokig: munkások, cigányok és persze az elmaradhatatlan nyugdíjasok verbális szeretgetése. Meg még a tanárok. Azért ne feledjük, hogy a tanároknak 32 órát kell egy héten dolgozniuk kötelezően (a többi "home office", ami gondolom olyan hatékonyságú, mint a többi cégnél :-) ), ami a hét 80%-a, és az évben 50 szabadnapjuk van, így a ledolgozandó munkanapok száma az év 80%-a. Ehhez most 800 ezer feletti átlagbér fog párosulni 2025-től, és  a tanárok SOKAN VANNAK. A demokrácia a TÖBBSÉG uralma, amihez ugye nem meglepő módon sok embert kell megnyerni. És ha nem megy a középosztálybeliek megnyerése, akkor van másik út is.

Persze ne higgyük, hogy akkor minden a feje tetejére fog állni. Példa a gyerekek utáni adókedvezmény jelentős növelése, ami inkább a tehetőseknek segít, a kedvezményes hitelek is pl. Tehát nem fordul el a kormányzat teljesen eddigi céljaitól, hiszen azért ha nem is többségben, de rengeteg középosztálybeli támogatója van, és ráadásul ideológiailag is szeretné ezt a réteget megerősíteni, mert (helyesen) úgy gondolja, hogy ez az ország tartós felemelkedésének záloga. Csak hát szegények hülyék, a transzatlanti központra van drótozva az agyuk, és nem ismerik fel a saját érdekeiket. Nem kéne annyi amerikai sorozatot nézniük, de ez van. Ezen már csak az segíthet, ha tényleg az európai szint 80-90%-ra, vagy még a fölé, 120-140-re emelnénk az életszínvonalat. Bár ezek akkor is megmagyaráznák, hogy szarok vagyunk. De addig is, pontosabban mindig TÖBBSÉGET kell kialakítani, és most a munkások jönnek.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/api/trackback/id/tr5518761606

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MEDVE1978 2024.12.28. 00:32:13

Tölgyessynek nagyon jó meglátásai vannak általában, ez is az. Nehéz nem észrevenni a hasonlóságokat a nemzetközi trendek és a magyar felállás között sem. A különbség az időzítés: míg egy Le Pen, egy Meloni vagy egy Trump nyugodtan tudja pozicionálni magát, mint az elitek által megvetett "forradalmár", a kis emberek forradalmára, aki megvédi őket a globalizációtól. Ez Orbán Viktortól a véleményem szerint 14 év hatalomgyakorlás után "groteszk".
A világszintű folyamat ugye viszonylag egyszerűen leírható: van egy tőkebarát, komplex irányzat, ami igazából a kilencvenes évek konszenzusa, bővülő világkereskedelem, lebomló adminisztratív akadályok, vámok, nemzetközi gyártási és szállítási láncok, globális optimalizáció. Ennek volt a része az outsourcing is, az ipar döntő részének kitelepítése Dél-Kelet Ázsiába. A politikai vonulata ennek a gazdasági irányzatnak a plurális demokrácia, általában váltópártokkal, amelyek "tisztelik" ezt a konszenzust. A kulturális vonulata pedig lényegében a sokszínűség istenítése, végső soron a woke.
Persze ez az új globális kapitalista rendszer kitermelte a saját nyerteseit és saját veszteseit is, akár regionálisan, országon belül és világszinten is. Egyértelmű nyertese volt Kína, illetve a dél-kelet ázsiai országok, vesztese pedig Európa, stagnált az USA. Ez azonban nem jellemzi az egyes régiókon vagy országokon belüli átrendeződést: a globális termelési láncba úgy volt könnyű betagozódni, ha az illető vagy már rendelkezett vagyonnal vagy beszélt nyelveket, képzett volt. Emellett ugye olyan helyen kellett élnie, ami elérhető volt a globális termelési láncokhoz, volt infrastruktúrája. Ebből egyértelműen már körvonalazódnak a nyertesek és vesztesek is: a nagy központokban, nagyvárosokban, jól elérhető, fejlett közlekedéssel, szállítási hálózatokkal, infrastruktúrával rendelkező régiókban élők többnyire nyertesek, ahogy nyertesek azok is, akiknek már jelentős vagyonuk volt és ebből tudtak "indulni". Szintén nyertesek a képzettek és nyelvtudással rendelkezők, mivel ők tudtak az álláskínálathoz alkalmazkodni. A vesztesek ezeknek az ellentétei: akik rosszul elérhető helyeken élnek, nem képzettek, olyan munkát végeznek, ami már nem versenyképes vagy inaktívak.

A vesztesek mára nagyon sok országban felismerték, hogy a plurális demokratikus kínálat "nekik nem kell", mivel bárkit választanak az étlapról, az továbbra sem tud / akar segíteni rajtuk. Ráadásul a képzettebb, gazdagabb, magát civilizáltabbnak gondoló urbánus globalizációs nyertes rétegek még le is nézik őket. Ebből jött létre az új nyugati jobboldal, ami rendszerváltást, unortodox megoldásokat ígér. Ez a nagyobb jobboldali vezetőknél egyértelmű: ott van Trumpnál a NATO-ból való kiszállással fenyegetés és a gazdasági zsarolás (vámok). A "konszolidált" Meloni egyértelműen migrációs szempontból megy szembe a mainstreammel.

A FIDESZ is pont ezt próbálja itthon eladni, illetve valamennyire ez egy magyar termék is: ebből a szempontból Orbán valóban előtte jár a világban most beérő politikai trendnek.

Itthon ez azért groteszk kicsit, mert árnyékbokszra hasonlít: a FIDESZ immár 14 éve van kormányon, nincsenek olyan hatalmas elitek, amelyek a hazai színtéren bármiben akadályoznák, lényegében nagyon régen teljhatalma van. Trump esetében más a helyzet: vele szemben számos alkotmányos fék van érvényben, illetve az egyetemi szféra, nonprofit szféra, média egy része valóban ellenáll neki. Viktor egyébként pontosan ezért cserélte lényegében 2-3 éve a magyar színteret nemzetközire, Brüsszelt választva ellenségnek. (Mert azzal kalkulált, hogy marad a könnyedén legyőzhető Gyurcsány, csak közben bejött Magyar Péter).

Tölgyessy is elmondta, hogy a jövő évi intézkedések igazából arról szólnak, hogy a FIDESZ próbál szike szerűen egyes társadalmi csoportokat dotálni.
A legértelmetlenebb itt valóban a fiataloknak adott cucc, a lakáshitel vagy az albérleti támogatás. Ettől nem valószínű, hogy sokan szavaznának a FIDESZ-re. A munkáshitel igazából az alacsony jövedelműek körében próbál hódítani egyet, ami valóban egybeesik azzal, amit Tölgyessy is említett. Ez nem egy egyértelműen nyertes közeg és igazából a FIDESZ-nek van mit keresnie a lakótelepek népe körében.

Én igazából azzal értek inkább egyet Tölgyessy mondanivalójából, hogy ez nem igazán számít. Az emberek memóriája nem túl hosszú és jövőre egy csomó olyan fejlemény is lehet a világgazdaságban / politikában, ami további jelentős helyzetromlást eredményez. Pl: a forint még rosszabb árfolyamot ér el, a növekedés nem indul be, a belföldi kereslet és így az ÁFA bevételek csökkennek, újraindul az infláció stb. Ha egy ilyen helyzet bekövetkezik, akkor az még tovább ronthat a helyzeten és a szavazók nem arra fognak emlékezni, hogy felvehettek munkáshitelt, hanem arra, hogy megint brutálisan elszálltak az árak...

gigabursch 2024.12.28. 07:42:26

Amiben én gondot látok itt az az, hogy az MNB-n keresztül kapnak a kereskedelmi bankok egy nagy halom közpénzt.
süti beállítások módosítása