A közeljövőben bevezetik a munkáshitelt. Ha valakinek nem lenne tiszta a munkáshitel értelme, annak most megvilágítom. Vélhetően egy új korszak jön a Fidesz kommunikációjában és részben a kormányzásában is.
Miért is kell ez állítólag? Mert a diákok felvehetik a kamatmentes diákhitelt és igazságtalan azokkal szemben, akik nem tanulnak tovább. Na persze... :-)
Az igazi ok az, hogy a Fidesz támogatottsága valamelyest csökkent. Na ne gondoljunk akkorára, mint az MDF vagy az MSZP esetében kormányzásuk vége felé, de jobb félni, mint megijedni, ugye. És az ellenfél kb. a fél világ, jó sok pénzzel, akinek nagy szálka a szemében a bármekkora konzervatív szigetecske. ("Hol a tagadás lábát megveti, Világodat meg fogja dönteni.") Persze az óriási infláció mindig meg szokta viselni a kormányon lévőket. Trump győzelmében is fontos tényező lehetett ez, mint ahogy a többi mostanában megrendezett választáson is elbillenthette a mérleget. Háború, Covid, infláció. Nagy szerencséje a Fidesznek egyébként, hogy pont 22-ben volt a választás. OK, általános okok is meghúzódnak a háttérben, de mára kezd elég erősen körvonalazódni egy másik ok.
Ha van valakinek laza 2 órája, akkor érdemes Tölgyessy elemzését meghallgatni a közelmúltból. (Szerintem 4-et is tudott volna beszélni. :-) ) De én itt egy érdekes momentumot ragadnék ki belőle. Azt mondta, hogy megfigyelhető az a tendencia, hogy ha egy kormány sokáig van hatalmon, akkor egyre jobban elfordul tőle az értelmiség, és egyre jobban kezdi támogatni a munkásság. (És miért ne hinnék neki, hiszen biztosan nagyobb tudása van a témáról).
Hoppá, szokták erre mondani bulvárújságok címlapjain. Ezt az összefüggést én sem ismertem eddig, azonban ha az önkormányzati választásokról írt puffogásommal összevetem, akkor nem is olyan ördögtől való az összefüggés. Az én városomban is, ahol a rohadt gazdag budapesti felsőközéposztály-beliek laknak, buktunk óriásit. Pedig ahogy egy barátom mondta, ezek aztán valódi nyertesei a Fidesz kormányzásának. Főként az egykulcsos adónak meg azért a gyerekadókedezménynek, a kedvezményes hiteleknek és befektetéseknek is. Vagy tekinthetjük az irgalmatlan összeget felemésztő Modern Városok Programot is, ahol főként megyeszékhelyekre öntötték a pénzt. Hát ott is sok helyen elbukta a Fidesz a választást vagy csak eléggé meggyengült. Egy belsős infót hallottam, hogy Viktor Solymáron járt a választás előtt (szűk körben) és azzal poénkodott, hogy minek ment ő oda, hisz itt mindig a Fidesz nyert. Menjünk oda, ahol munka van -- mondta. Aztán persze ott is óriási volt a bukta. Vagy ahogy Tölgyessy mondta, hogy nézzük meg, hogy a 90-es években a budai oldal (I., II. ker.) eredményeit nem is kellett megnézni a választási műsorokban, mert ott fixen a jobboldal nyert mindig. Hát most nem. Vessük ezt össze a másik oldallal! Nézzük meg, hogy egy kistelepülési beruházásnál a lakosok mennyire hálásak, sőt büszkék, hogy náluk is épült valami. Menjetek csak el Makóra pl., egy megalázott volt vármegyeszékhelyre. De sok más példa is van.
Ha ezt a sok mindent egybevetjük, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy (legalábbis politikailag)
nem éri meg a a jómódú középosztály kegyeit keresni.
Drágák, és még azért a sokért sem hálásak. Ami nem baj, ennek az írásnak ez nem tárgya, csak a puszta politikai költség-haszon elemzésben ez jött ki. És vélhetően erre a kormány is rájött. És ez az oka a munkáshitelnek (közben pedig ne feledkezzünk meg, hogy már a neve is marketingzsenialitású :-) ) . Most nem találom Orbán egy nem régi interjúját, ahol mondta (a külföldi munkaerő beáramlása kapcsán), hogy a melós munkája is értékes, ne értékeljük le import munkaerővel. Most ezek az idők jönnek a választásokig: munkások, cigányok és persze az elmaradhatatlan nyugdíjasok verbális szeretgetése. Meg még a tanárok. Azért ne feledjük, hogy a tanároknak 32 órát kell egy héten dolgozniuk kötelezően (a többi "home office", ami gondolom olyan hatékonyságú, mint a többi cégnél :-) ), ami a hét 80%-a, és az évben 50 szabadnapjuk van, így a ledolgozandó munkanapok száma az év 80%-a. Ehhez most 800 ezer feletti átlagbér fog párosulni 2025-től, és a tanárok SOKAN VANNAK. A demokrácia a TÖBBSÉG uralma, amihez ugye nem meglepő módon sok embert kell megnyerni. És ha nem megy a középosztálybeliek megnyerése, akkor van másik út is.
Persze ne higgyük, hogy akkor minden a feje tetejére fog állni. Példa a gyerekek utáni adókedvezmény jelentős növelése, ami inkább a tehetőseknek segít, a kedvezményes hitelek is pl. Tehát nem fordul el a kormányzat teljesen eddigi céljaitól, hiszen azért ha nem is többségben, de rengeteg középosztálybeli támogatója van, és ráadásul ideológiailag is szeretné ezt a réteget megerősíteni, mert (helyesen) úgy gondolja, hogy ez az ország tartós felemelkedésének záloga. Csak hát szegények hülyék, a transzatlanti központra van drótozva az agyuk, és nem ismerik fel a saját érdekeiket. Nem kéne annyi amerikai sorozatot nézniük, de ez van. Ezen már csak az segíthet, ha tényleg az európai szint 80-90%-ra, vagy még a fölé, 120-140-re emelnénk az életszínvonalat. Bár ezek akkor is megmagyaráznák, hogy szarok vagyunk. De addig is, pontosabban mindig TÖBBSÉGET kell kialakítani, és most a munkások jönnek.