Itt írtam róla nemrég, hogy sikerült nehéz küzdelmek után visszaelőznünk Szlovákiát a GDP-versenyben. Szó volt akkor arról is, hogy előzni csak akkor lehet, ha valaki nagyon elk.r valamit. Ők akkor előztek minket, mikor nálunk Gyurcsány kormányzott. Azt hiszem nem kell ecsetelnem, hogy mi akkor mit rontottunk el. De nem tudtam, hogy ők mit. Egészen a mai napig, mikor olvastam ezt az elemzést:
https://novekedes.hu/mag/2030-ra-utolerhettuk-volna-az-osztrakokat-sebestyen-geza-irasa
Érdekes cikk, megéri az egészet elolvasni, de kiemelnék egy fontos részt belőle:
"Északi szomszédunk 2005-2008 között minden egyes évben a legdinamikusabb bővülést mutatta fel a V4-es országokon belül, de igazából már 2000-től kezdve nagyon erős volt a gazdaságuk motorja. Azonban az euró bevezetésének napjától kezdve mintha betonfalba ütköztek volna.
A 2009-2019 közötti 11 évből nyolcban is utolsók voltak az egy főre jutó GDP bővülése tekintetében – így rögtön a bevezetés évében, 2009-ben is. Amíg önálló monetáris politikát vittek, addig 7,5 százalékkal bővült éves átlagban a gazdaság. Az EMU-hoz való csatlakozás után ez a mutató kevesebb mint harmadára, 2,1 százalékra esett vissza."
Sokszor mondták okos emberek, többek között Matolcsy is, hogy a pénznek a gazdaság dinamikájához kell alkalmazkodnia. Azaz egy gyorsan fejlődő térségnek másfajta pénzre van szüksége, mint egy stabil, a magas szintről már nem nagyon növekvő gazdaságnak.
Lehet, hogy Szlovákiában egy csomó más paraméter is megváltozott közben, de azért ez egy elég erős figyelmeztetés mindenkinek. Lehet, hogy más miatt lassultak így le, de ez akkora gazdasági kár, hogy nem éri meg, hogy a mi bőrünkön futtassunk le egy ellenőrzést az elmélet helyességével vagy helytelenségével kapcsolatban.
Az átlagembernek eladták, hogy milyen jó lesz majd, nem kell pénzt váltanod, ha Ausztriába mész. Nagy ügy, van bankkártya, már most sem váltok. Biztos költsége is van annak, hogy kimaradtunk.De remélem, most már sokan elkezdik megérteni, hogy a magyar (és cseh és lengyel) kormány miért ellenkezik az euróbevezetéssel kapcsolatban.