Alapvetően az orosz titkosszolgálat két óriási baklövéséről szeretnék írni, de ha már belekezdtem, akkor egy kis összefoglalót is adnék, hogy hogyan látom az ukrán helyzetet jelenleg.
Arról a titkosszolgálatról szeretnék beszélni, amelyik őse palira vette a teljes osztrák-magyar kémelhárítást, amelyik ellopta az atombomba titkát, átverte a német titkosszolgálatot, a Greenpeace-t mozgatta sokáig, és még sok undorító, ámde hazája szempontjából hasznos (vagy mondjuk az I. világháború kirobbantása kapcsán inkább fogalmazzunk úgy, hogy hasznosnak vélt :-) ) akciót hajtott végre. A német ügyet nem mindenki ismeri, szóval összefoglalom. Churchill írta a könyvében, hogy valamilyen ügylet keretében készpénzt kértek cserébe a németek az oroszoktól még mikor jóban voltak (II. vh.). És a saját, Szovjetunió területén működő kémjeiket ezzel fizették. De a ruszkik felírták az összes címlet sorszámát, így az összes német kémet egyszerűen lekapcsolták (ami itt gondolom tarkólövést jelentett) :-) Szóval ez a titkosszolgálat követte el a két baklövést, amiről most beszélnék. Először a kisebbet fejteném ki, ami talán nem is akkora.
Szóval az első hiba, ami rengeteg ember életébe került, a mostani ukrán helyzet totálisan téves felmérése. Vélhetően megalapozatlan hírszerzési információk alapján fedezetlenül bevonultak egy ellenséges ország közepébe. Azonban az ukránok nem úgy viselkedtek, mint azt ők várták, és keményen ellenálltak. Ez nagy hiba volt, sok áldozattal. Hónapok alatt tudták csak a helyzetet rendezni, de sok eszközük és katonájuk odaveszhetett az akció során. Azért írtam azonban, hogy ez kisebb hiba a részükről, mert egyrészt a helyükben a Krím elcsatolásánál látott események alapján én is meggurítottam volna az akciót: nem biztos, hogy bejön, de ha igen, akkor nagy lesz a nyereség. Másik érv, hogy lehet hogy tudták, hogy mire számíthatnak, igazából csak elvonták a Kijev körüli kreténkedéssel a figyelmet a keleti fronttól. Ez lehetséges ugyan, de én a jelek alapján inkább az első verzióra szavazok. Igaz, hogy a nyugati sajtó is első verziót erősíti, de kivételesen lehet, hogy nem hazudnak akkorát. Állítólag az elején még lazán álltak a művelethez az oroszok, tehát igaznak tűnik, hogy ők is gyors, puccsszerű fordulatra készültek. Talán egyszer megtudjuk majd, hogy így volt-e, de én 80%-ra teszem megérzés alapján, hogy igen.
Azonban volt egy ősbűn, amit annyira elrontottak, hogy emiatt biztosan rengeteg tábornok repült, de még Putyin képességei is megkérdőjeleződtek miatta. Ez pedig természetesen a Majdan-puccs kezelése volt. Gondoljuk el, hogy Ukrajnának egy oroszpárti elnöke volt, és egy tüntetéssorozat végén elkergették a fenébe, és egész Ukrajna az amerikaiak ölébe hullott.
"Külföldi diplomaták megpróbáltak közvetíteni Janukovics és a tüntetők között, de csak részsikereket értek el egy megállapodás aláírásával, ami azonban sok tüntető kedvét nem nyerte el, ezért ők támadást indítottak a kormányzati negyed ellen."
Civilek támadást indítanak fegyverrel??
Aztán:
"Ezután Janukovicsot az ukrán parlament 2014. február 22-i ülésén a jelenlévő 334 képviselőből 328 támogató szavazattal felmentette az elnöki tisztségéből ... A szavazás során nem volt meg az ukrán alkotmányban előírt háromnegyedes többség, azaz 338 képviselő igen szavazata, valamint az alkotmány által kötelezően előírt alkotmánybírósági vizsgálat is elmaradt, ezért az közjogilag érvénytelen."
Nyugodtan mondhatjuk, hogy ez puccs volt. És azt is tudjuk, hogy ki szervezte. És ezután az amerikaiak azt adták az ukránoknak, ami a legolcsóbb volt: a féktelen nacionalizmust. De igazából ez most nem tartozik ide. A lényeg, hogy egy tüntető tömeg SOSEM tudja megdönteni a hatalmat, csak ha az ennyire kretén, erélytelen. Jó példa Károlyi Mihály: elvileg őszirózsás forradalom volt, de azért József főherceg mint törvényes uralkodóhelyettes kinevezte őt miniszterelnöknek. Gondoljunk Hitlerre: már csak Berlin pár kerülete volt a kezében, mégis az utolsó pillanatig irányítani tudott. Mert akart. Az egész nyomorult háborút a sok áldozattal, gazdasági szankciókkal el lehetett volna 2014-ben kerülni egy akkori oroszbarát vezetés melletti erőteljes titkosszolgálati aktivitással. Jó, le kellett volna lőni pár embert. De a titkosszolgálatokat emlékeim szerint ilyen semmiségek nem szokták zavarni. Főleg ha utána nem kell majd tízezreknek elesniük.
Ha az első általam felhozott hiba nem is biztos, hogy az volt, ez azonban halálbiztosan az volt. Annyit tudok a mentségükre felhozni, hogy gyorsan tanultak belőle. Ugyanis ne legyen kétségünk, ugyanezt a forgatókönyvet próbálták leforgatni az amcsik Belaruszban és Kazahsztánban is. Ez utóbbit már mindenki elfelejtette: bevonultak a ruszkik, lelőttek pár tüntetőt, és vége is volt az egésznek. Azt mondják a fociban, hogy csak hibából lehet gól lőni, hát úgy látszik, a háborúk is hibákból jönnek létre.
Akkor beszélnék egy kicsit a helyzetről, hogy most mi a helyzet és mi várható, természetesen a jelenlegi, magánember számára is elérhető információk alapján.
Első legfontosabb tudnivaló, hogy egy háborúban az állás megítéléséhez általában NEM SZÁMÍT, hogy mennyi területet foglalt el az ellenség. Ugye kézenfekvő felhozni példaként, hogy a német hadsereg Moszkva alatt volt, mégis kikaptak, mint a szar. Vagy 1918. novemberben egy ellenséges katona sem állt Magyarország területén. A háborút az erőforrások mennyisége dönti el. Ha pl. van egy hadsereg, amelyiknek 14 napra elegendő élelmiszere, lőszere van, a másiknak meg mondjuk egy évre elegendő, akkor a 14. napon még óriási küzdelmek zajlanak, aztán másnap meg az egész országot fel kell adni. Itt is hozzunk egy jó példát: 18. tavaszán érték el a németek az új taktikájukkal a háború kezdete óta a legnagyobb sikereket, vagy 50 km-es előretörésekkel. Bizakodóak voltak, hiszen megszűnt a kétfrontos harc Oroszország békekötésével (köszönjük ezúttal is a távlatos német gondolkodóknak Lenin becsempészését és pénzelését. :-( ). És novemberben MINDENT fel kellett adniuk, éheztek, nem volt semmijük. Tehát értelmetlen naponta nézni a youtube-os vloggerek beszámolóit az aznapi harci helyzetről. A háborút az fogja eldönteni, hogy a nyugat mekkora erőforrásokat mozgósít Ukrajna mellett. Ha tényleg öntenék a fegyvereket, és tömegesen képeznék ki az ukrán katonákat (mondjuk annak az időtávja is min. egy év, mire egy elfogadható lövészt kiképeznek, ennyi idő meg nem tudom, hogy van-e), akkor talán "megnyerhetnék" a háborút. Ne felejtsük el, hogy 5900 körüli robbanófeje van az oroszoknak, így a nyerni szó itt azt jelenti, hogy sikerül visszaszerezni az elveszett területeket. Ezen túl nem mehetnek egyszerűen az atomfegyver miatt. Tehát Berlin elfoglalása nem ismétlődhet meg. Egy kivétel van: ha a szankciókkal meg tudják Putyint buktatni, de ennek nem túl nagy esélyét látom. Nem tudjuk, mi lesz, ez nagyban függ USA hozzáállásától, de a lényeg, hogy semmit sem jelent a jelenlegi állás. Egy kicsit olyan most az állás, mint az amerikai polgárháborúban vagy a II. világháborúban, hogy a támadó fél erősebb katonailag, mint a megtámadott. De ha annak erősebb a hátországa (több ember, jobb ipar a külföldi támogatással együtt számolva) később fordíthat.
Szót kell ejtenünk az oroszok háborús módszeréről is. Van egy nagy korlátozó tényező, ami azon az oldalon általában nem szokott felmerülni: kevesen vannak. Meglepően hangzik, de mivel "különleges műveletekről" van szó, legalábbis orosz jogi értelmezés szerint, NEM HARCOL sorozott állomány, hanem csak zsoldosok. És ekkora országra azért ez kevés ember (emlékeim szerint olyan 150 ezer lehet). Ne feledjük, hogy a harcoló alakulatok lehet, hogy csak a felét teszik ki a teljes létszámnak, hiszen szállítás, élelmezés, egészségügyi ellátás, adminisztráció mindig kell. És ilyen időkben nem hiszem, hogy tömegével tudnának bevonni újoncokat. Zsoldosnak lenni békében nagy biznisz :-). Emiatt érthető a donyecki meg a másik népköztársaságok "kikiáltása", hiszen ott viszont sorozhatnak, az nem Oroszország (innen vannak a sajtóban a sok szakadt, öreg orosz katonáról a képek, de ők nem úgy orosz katonák), és ráadásul még halálbüntetés is van, ami majd jól fog jönni a perekben. Emlékszem, mikor mondta Putyin az Azovsztal pincerendszerére, hogy "nem küldjük be oda a fiúkat". Egyrészt tényleg fölösleges volt, Gyurcsány szavaival: "majd megunják és hazamennek". Másrészt kevesen vannak, vigyázni kell rájuk. Akárhogy mondják, hogy Putyin diktátor, ez nem igaz. Ő nem teheti meg, mint Sztálin, hogy az emberéletet nem kímélve, oroszok millióit gyilkoltatta le hurrázós tömegtámadásokkal. Neki el kell számolnia a népe felé, ha nem is úgy, mint egy senki nyugati vezetőnek, aki valójában csak álvezető. Szóval kevesen vannak, és ezt a hátrányukat iszonyatos tüzérséggel és technikával pótolják. Felmerül a kérdés, hogy mi az ő céljuk? Persze nem tudjuk, de a következő sorrendben elképzelhető:
1. A teljes Donbassz annektálása.
2. Plusz a teljes ukrán tengerpart Ogyesszáig, és közvetlen összeköttetés Transznyisztriával.
3. Ukrajna teljes uralása.
Az 1-es pont hamarosan ki lesz pipálva, ráadásul ezt meg is mondták, hogy céljuk, ez nem találgatás. A 2-eset nem mondták ki, de szerintem elég nagy esélye van, hogy ezt is szeretnék behúzni. Azonban ha van rá lehetőségük, akkor a a 3. pontot is teljesíteni szeretnék. Ez azért elég nehéz lesz, de nem lehetetlen. Egy racionális ukrán tábornok a vérveszteségek és a háború reménytelenségét látva simán likvidálhatja a faszzongoristát, és gyorsan békét köthet az oroszokkal. Hitlerrel többször megpróbálták, nem jött be, de volt rá esély. Ekkor egyből felmerül a kérdés, hogy jó, mi lesz utána, annyira utálják már az oroszokat, hogy olyan lesz, mint Afganisztán, kész csőd. Vagy olyan lesz, mint Németország amerikai megszállása. Ha egy náci tisztet megkérdeztél volna 45-ben, hogy ha győznek az amik, mi lesz, akkor azt mondja, hogy annyira utáljuk őket, hogy életünk végéig harcolunk majd ellenük (mondjuk ő lehet, hogy élete végéig harcolt, de addig már nem volt sok hátra). Ha tiéd a sajtó, akkor nagy gondod nem lehet. Ez is olyan, mint a villámmegszállás februárban: nem sok esélye van, de megéri megpróbálni. Még utána is ki lehet vonulni.
Pár szó akkor a nácikról: az oroszoknak ez a fasíszti meg náci jól áll, már 70 éve mondogatják mindenkire, aki nem tetszik nekik. Azért utálom ezeket a szavakat, mert nem jelentenek semmit, legalábbis a mai környezetben. A náci a német Nazionalsocialist, azaz nemzeti szocialista rövidítése, ami kifejezetten NÉMET nemzetit jelent, pl. a magyarok, olaszok, románok nem voltak nácik. A fasiszta is inkább kommunista-szerű társadalomszervezési elveket jelent. Az ukránok konkrétan soviniszta nacionalisták az agresszívebb fajtából. Egy ilyen szomszéd mindig veszélyes, mondjuk az orosz szomszédság is. Nem tudjuk, hogy hogy fordulnak az események, de mivel sajnálatos módon a háború már elkezdődött, nekünk az lenne az érdekünk, ha ezt a sovén szarkupac vezetést egy toleránsabb vezetés váltaná fel. Még a régi jó maffiaállam is jó nekünk, csak nehogy ezek maradjanak ott, mert a következő körben mi jövünk. OK, NATO-ország, nem támadnak meg, de mondjuk az ottani magyarokat kiirthatják, ha már az oroszokkal nem sikerült ezt megtenniük. A legjobb az lenne, ha egy virágzó Finnország típusú országgá válna, aki jóban van az oroszokkal, velünk, és mehetnénk minden évben síelni a Kárpátokba autópályán. :-) Azt hiszem, ennek a legkisebb a valószínűsége. Szóval innentől mindenképpen az ukrán Kossuth Lajos bukása lenne nekünk jó a pereputtyával együtt.
Van még két érdekes kérdésem, amire nem tudom a választ, de hátha vannak ötletek.
Az egyik az, hogy az USÁ-nak az igazi ellenfele Kína. Oroszország a szaros 140 milliós lakosságával, a nem túl meggyőző GDP-jével (még Brazília is előttük van) nem igazi ellenfél. De akkor miért őket támadják? Vagy ez már fixáció, és értelem nélkül teszik, mert megszokták? Vagy pont ezért, mert nem túl erős, és ha megkaparintanák, akkor ott lehetne nagyokat kaszálni? Már megtették Jelcin idejében, azt meg ők rontották el.
A másik, még elképesztőbb kérdés, hogy Ukrajna véres, öldöklő háborút vív az oroszokkal. Könyörög az EU-nak, hogy szavazza meg az olajembargót ellenük. Csókolom, Ukrajna miért nem zárja el az olajcsapokat, ha már egyszer rajtuk keresztül megy a biznisz? Mintha a két szuronyroham között a franciák búzát szállítottak volna a németeknek 17-ben, mert szegények éheznek. Milyen háború ez??????? Vagy csak hülyének néznek minket?
Lenne még egy kérdésem, az EU vezetőiről, hogy azok mennyire szellemi fogyatékos módon darálják be a saját országaikat, de talán az egy külön cikket érdemelne.